Video: TADnet Emekçi Kadınlar Günü Etkinliği

8 Mart Dünya Kadınlar Gününden bir gün önce Türkiye’de tehlike altında olan dillerin kadınları bir araya geldi. Kaçıranlar için, etkinliğin videosu TADnet Youtube kanalında yayınlandı. İzlemek için:

Program; Laz-Çerkes Sivil Toplum Ağı Projesi Koordinatörü Eylem Bostancı’nın açılış konuşması ile başladı ve ardından ilk oturumda tehlike altındaki dillerin kadın temsilcileri kendi kültürlerinde kadın’ı anlattı:

İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nden Mehtap Koşak; Çerkes kültüründe kadın’ı, Laz Enstitüsü’nden Mihriban Yaşar Mḉaputolişi; Laz kültüründe kadın’ı, Zaza Dil ve Kültür Derneği’nden Olida Eren; Zaza kültüründe kadın’ı, İstanbul Pomak Kültür Derneği’nden Sevim Şefik; Pomak kültüründe kadın’ı, Göksel Yılmaz; Gürcü külüründe kadın’ı, Februniye Akyol Akay; Süryani kültüründe kadın’ı, Hemşin Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği’nden Neşenur Altunkaya; Hemşin kültüründe kadın’ı, Sıfır Ayrımcılık Derneği’nden Nilay Karadeniz; Roman Kültüründe kadın’ı anlattı.

İkinci oturumda yakın zamanda kurulan feminist bir örgüt olan “Almastı Çerkes Kadın Hareketi” temsilcileri kendilerini anlattı ve ardından soru-cevap bölümü gerçekleşti.

Etkinliğin üçüncü bölümü “Tehlike Altındaki Dillerden Kadın Sesleri”: Gülcan Altan; Çerkesçe ve Abhazca, Gule Mayera; Zazaca, Peradi Ensemble; Gürcüce ve Lazca, Tülay Altunkaya Ufuk; Hemşince şarkı seslendirdi ve yine tehlike altındaki dillerden kadın müzik kayıtları yayınlandı.

Programın moderatörlüğünü Özlem Yaşayan üstlendi.

Sosyal Medyada Takip Edin!

@tadnettr

Bu internet sayfası, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile Laz-Çerkes Sivil Toplum Ağı Projesi kapsamında oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Laz Enstitüsü ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.